Pomoc psychologiczna może okazać się niezbędna w wielu życiowych sytuacjach, które spotkać mogą każdego z nas, nawet jeśli dotąd dobrze radziliśmy sobie z codziennymi sprawami i nie mieliśmy wcześniej problemów psychologicznych. Wiele osób tłumi w sobie niekiedy problemy, ponieważ obawia się lub wstydzi pójść do psychologa. Podejście to nie jest jednak uzasadnione – ponieważ psycholog nie ocenia życia i zachowania swojego pacjenta, a jedynie pomaga diagnozować i leczyć problemy natury psychologicznej. Psycholog podejmuje diagnozę w oparciu o wnikliwy wywiad psychologiczny, szukając przyczyn problemów emocjonalnych w różnych sferach i obszarach życia.
Psycholog może (ale nie musi) być jednocześnie lekarzem. Same w sobie studia psychologiczne nie są uznawane za kierunek medyczny, choć niewątpliwie psychologia jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, w której zawierają się także informacje z zakresu medycyny, biologii i neurobiologii czy kognitywistki. Psycholog nie jest również tożsamy z psychoterapeutą (nie każdy psycholog nim jest, choć w praktyce bardzo często spotkamy psychologów, którzy posiadają także uprawnienia i kompetencje do prowadzenia psychoterapii). Częstym połączeniem jest także bycie jednocześnie psychologiem oraz lekarzem psychiatrą – ponieważ obie te dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego.
Psychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów natury psychicznej. Ich możliwe spektrum jest bardzo szerokie. Psycholog posiada szerokie kompetencje i wiedzę dotyczącą procesów psychicznych, takich jak: postrzeganie, emocje, sposoby zapamiętywania i uczenia się, sposoby komunikowania, metody radzenia sobie ze stresem i wiele innych.
Do najpopularniejszych problemów, w przypadku których pomaga psycholog, należy:
Prócz doraźnej i długotrwałej pomocy psychologicznej, do kompetencji psychologa należy także wykonanie testów psychologicznych; wydawanie zaświadczeń i orzeczeń psychologicznych (np. na potrzeby spraw sądowych czy edukacji specjalnej) oraz szeroko pojęte poradnictwo w sprawach codziennych (np. przy rozwiązywaniu konfliktów, sytuacji kryzysowych w rodzinie i innych środowiskach itp.).
Warto przy tym pamiętać, że psycholog niebędący jednocześnie lekarzem nie może decydować o farmakoterapii (np. o przyjmowaniu leków psychotropowych czy innych). W sytuacji, gdy taka forma leczenia jest pożądana, psycholog może zalecić pacjentowi dodatkową konsultację u lekarza psychiatry.
Z pomocy psychologa warto skorzystać zawsze, jeśli występują u Ciebie problemy psychologiczne lub znalazłeś się w trudnej, kryzysowej sytuacji, z którą ciężko Ci samemu sobie poradzić. Do psychologa szczególnie warto udać się w sytuacji, kiedy życiowa sytuacja przytłacza Cię i utrudnia codzienne funkcjonowanie, a stres lub lęk zaburza podejmowanie codziennych zadań. Koniecznie umów się na wizytę, jeśli:
Pamiętaj, że tak naprawdę wizyta u psychologa jest dobrym pomysłem za każdym razem, gdy czujesz, że potrzebujesz rozmowy lub wsparcia specjalisty – nie obawiaj się, że psycholog uzna Twoją wizytę za nieuzasadnioną.
Psycholog prywatnie to dyskretne wsparcie, które możesz uzyskać w dowolnej chwil – gdy tylko do potrzebujesz. Tym bardziej, że w Unimedica oferujemy wizyty i konsultacje z zakresu psychologii bez kolejek i bez długiego oczekiwania na termin – wygodnie i “od ręki”.
Z pomocy psychologicznej w razie potrzeby korzystać powinni nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Dziecięca psychika i postrzeganie świata znacznie różni się od tego, jakie ma osoba dorosła – dlatego dzieci niejednokrotnie mają trudności w radzeniu sobie ze stresem, lękami, problemami w szkole czy trudnymi sytuacjami w domu (np. rozwód rodziców itp.).
Psycholog dziecięcy w Unimedica to doświadczony specjalista, który wyróżnia się pełnym empatii podejściem do najmłodszych pacjentów – dzięki czemu każda wizyta przebiega bez dodatkowego stresu dla dziecka i jego opiekuna.
Szukasz sprawdzonego psychologa w Krakowie? Poznaj specjalistów z Unimedica i umów się na wizytę! Jak zarezerwować termin? Skontaktuj się z nami jednym z poniższych sposobów:
Masz pytania dotyczące wizyty u psychologa prywatnie? Chętnie na wszystkie odpowiemy!