Biopsja w Unimedica – wykonaj badanie bez stresu!
Biopsja to niezwykle przydatne badanie diagnostyczne wykonywane w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG. Biopsja pozwala pobrać niewielką ilość materiału z podejrzanej zmiany narządu miąższowego. Pobrany materiał jest następnie badany pod mikroskopem przez histopatologa. Wynik dostępny jest zazwyczaj w czasie ok. 14 dni. Ze względu na dużą skuteczność w diagnozowaniu, biopsja należy do badań stosunkowo często zlecanych przez lekarzy.
Choć biopsja kojarzy się często z diagnostyką chorób nowotworowych, nie są to oczywiście jedyne schorzenia, które można wykrywać za pomocą tego badania. Biopsja prywatnie w Unimedica wykonywana jest przez doświadczonych lekarzy specjalistów, w miejscowym znieczuleniu – dlatego nie musisz obawiać się o ból czy nieprzyjemne doznania. Biopsja prywatnie to także gwarancja krótkiego oczekiwania na termin badania – bez konieczności czekania w kolejkach czy dodatkowego, niepotrzebnego stresu. Również jeśli chodzi o wyniki badania, czas na ich oczekiwanie (ok. 14 dni) jest krótszy, niż ma to miejsce standardowo w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia.
Biopsja tarczycy – kiedy należy wykonać badanie?
Biopsja to metoda badania, która może być wykorzystywana do diagnostyki chorób wielu narządów wewnętrznych i tkanek. Jednym z jej rodzajów jest np. biopsja tarczycy. Jest ona zlecana zazwyczaj przez lekarza endokrynologa. Wskazaniem do wykonania biopsji tarczycy jest zwykle pojawienie się wyczuwalnych pod palcami guzków (tzw. wole tarczycowe) na szyi. Obawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty i wykonania biopsji tarczycy to m.in.:
- bolesny ucisk w okolicach szyi (stały lub nasilający się przy dotykaniu),
- powiększone węzły chłonne (niezwiązane z infekcją),
- obrzęk szyi,
- ciągła chrypka (nieustępująca pod wpływem środków łagodzących, np. syropów czy pastylek do ssania),
- kłopoty z przełykaniem (zarówno pokarmów stałych, jak i płynnych).
W przypadku biopsji tarczycy zabieg jest mało inwazyjny, gdyż pobranie fragmentu tkanek do badania wykonuje się cienką, precyzyjną igłą. Nakłucie przypomina zwyczajny zastrzyk i nie powoduje zbytnich doznań bólowych.
Biopsja tarczycy pomaga wykryć schorzenia takie jak:
- torbiele tarczycy (często współwystępujących z chorobą Hashimoto),
- zapalenia tarczycy,
- guzki hiperplastyczne (np. łagodne nowotwory wymagające jedynie kontroli USG),
- nowotwory tarczycy,
- chłoniaka (którego pierwsze objawy przypominają grypę lub przeziębienie).
Biopsja sutka
Innym rodzajem biopsji, którą także wykonasz w Unimedica, jest biopsja sutka (biopsja cienkoigłowa), która służy do precyzyjnego diagnozowania zmian w obrębie tkanki sutka (piersi). Biopsja sutka pozwala wykryć nie tylko raka piersi (raka sutka), ale także różnego rodzaju łagodne nowotwory, takie jak np. gruczolakowłókniaki, włókniaki, torbiele itp. Biopsja sutka to badanie, które z pewnością zostanie Ci zlecone przez ginekologa, onkologa lub lekarza rodzinnego w sytuacji, gdy Ty lub lekarz wykryjesz w badaniu palpacyjnym podejrzane zmiany w strukturze tkanki piersi, np. twarde guzki, zgrubienia, zmiany koloru skóry, zmiany kształtu piersi lub brodawki sutkowej.
Pamiętaj, że większość zmian wykrywanych podczas biopsji sutka ma charakter łagodny – jeśli więc zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące zmiany u siebie, nie zwlekaj zbadaniem, aby upewnić się o ich charakterze i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Najlepiej jak najszybciej umów się na badanie biopsji prywatnie.
Biopsja tarczycy? Kraków i Unimedica!
Potrzebna Ci biopsja sutka lub biopsja tarczycy? Kraków i Unimedica do przyjazne miejsce, w którym wykonasz badanie “od ręki” – bez długiego oczekiwania na termin, stania w kolejce i niepotrzebnych stresów. Już teraz skontaktuj się z nami i wybierz najwygodniejszy dla siebie termin badania! Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
- telefonicznie, pod numerem +12 626 08 08 lub +12 300 48 00,
- mailowo: recepcja@unicardia.pl,
- na Facebooku (napisz wiadomość prywatną na Messengerze!),
- lub poprzez wygodny system umawiania wizyt online (przycisk u góry strony).
Masz pytania związane z biopsją w Unimedica? Chętnie na wszystkie odpowiemy!
- Biopsja Piersi Cienkoigłowa
Dr Jolanta Łapczyńska – Pokaż cennik
Lek. Med. Barbara Budzynowska – Pokaż cennik
Dr Łukasz Laskowicz – Pokaż cennik
Dr Tomasz Piegza – Pokaż cennik
- Biopsja Piersi Gruboigłowa
Dr Jolanta Łapczyńska – Pokaż cennik
Dr Tomasz Piegza – Pokaż cennik
- Biopsja Tarczycy
Lek. Med. Barbara Budzynowska – Pokaż cennik
Dr Tomasz Piegza – Pokaż cennik
Dr n. med. Maria Krystyna Walas – Pokaż cennik
- Biopsja Ślinianek
Dr n. med. Maria Krystyna Walas – Pokaż cennik
Lek. Med. Barbara Budzynowska – Pokaż cennik
- Biopsja zmiany skórnej
Dr Katarzyna Najmowicz – Pokaż cennik
- Biopsja węzłów chłonnych
Lek. Med. Barbara Budzynowska – Pokaż cennik
Dr Tomasz Piegza – Pokaż cennik
- Biopsja zgrubień w bliznach
Lek. Med. Barbara Budzynowska – Pokaż cennik
- Biopsja Endometrialna
Dr n. med. Krzysztof Mawlichanów – Pokaż cennik
Biopsja mammotomiczna piersi (MMT)
Jest to nowoczesny zabieg małoinwazyjny, który ma na celu diagnostykę zmian guzowatych piersi połączoną z jednoczesnym całkowitym usunięciem zmiany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po uwidocznieniu zmiany za pomocą USG wprowadzana jest igła biopsyjna, na której końcu znajduje się specjalna otwór — komora biopsyjna. Igła ta jest połączona ze specjalnym urządzeniem – mammotomem, które uruchamia system próżniowy. W następnym kroku pod kontrolą USG zmiana (maksymalna średnica zmiany to 4 cm) jest zasysana do komory biopsyjnej. Ogromną zaletą takiego zabiegu jest brak konieczności zakładania szwów, a co za ty idzie brak długiej blizny na piersi. Po zabiegu widoczne widoczne jest jedynie nacięcie o długość 4-5 mm to tylko tyle, co średnica słomki do picia. Materiał pobrany w trakcie biopsji posyłany jest zawsze do badania histo patologicznego celem weryfikacji czy guz był łagodny czy złośliwy i czy konieczne jest dalsze leczenie. Jeżeli guz jest łagodny obowiązuje kontrolne usg piersi raz w roku oraz samobadanie 1x w miesiącu.
W celu umówienia badania zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Pacjenta pod nr tel: 663 08 08 08.