Radioterapia (zwana niegdyś także curieterapią) kojarzy się przede wszystkim z leczeniem chorób nowotworowych. We współczesnej medycynie radioterapia wykorzystywana bywa jednak także do leczenia innych schorzeń (np. w terapii bólu w chorobach nowotworowych lub w przypadku niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym). I choć radioterapia budzi wiele obaw – w wielu przypadkach, gdy jej stosowanie jest uzasadnione, może przynieść znaczne korzyści w leczeniu, a nawet przyczynić się do całkowitego pokonania choroby nowotworowej. Zważywszy na fakt, iż radioterapia wykorzystywana jest najczęściej przy leczeniu chorób nowotworowych, mówi się o radioterapii onkologicznej.
Radioterapia to metoda powszechnie stosowana w onkologii – wykorzystywana jest u ok. 75% pacjentów onkologicznych, najczęściej w korelacji z innymi metodami leczenia (np. chemioterapią czy metodami chirurgicznymi). Nie każdy pacjent onkologiczny może być poddany radioterapii – o możliwości jej wdrożenia decyduje lekarz onkolog. Decyzja o zastosowaniu radioterapii poprzedzona jest zawsze szeregiem badań diagnostycznych, w celu wyeliminowania ewentualnego ryzyka oraz upewnienia się, czy nie ma wyraźnych przeciwwskazań do zastosowania tej metody.
Radioterapia polega na leczniczym oddziaływaniu promieniowania jonizującego (fotonowego, elektronowego lub protonowego).Metoda ta polega na wykorzystaniu promieniowania w celu zniszczenia lub zahamowania wzrostu komórek nowotworowych. Promieniowanie może także zmniejszać objawy choroby nowotworowej (lub innych) łagodząc ból. Metoda ta stosowana jest zarówno w przypadku pierwotnego ogniska choroby nowotworowej, jak i przerzutów umiejscowionych w innych narządach i częściach ciała.
W praktyce adioterapia polega na skierowaniu strumienia promieniowania jonizującego na guz (ognisko nowotworu) lub określony fragment ciała. Obsługą urządzeń do radioterapii zajmuje się wykwalifikowany pracownik medyczny – radioterapeuta.
Sama radioterapia w trakcie jej wykonywania nie jest bolesna ani w żaden sposób nieprzyjemnie odczuwalna. I choć często mówi się także o jej skutkach ubocznych – w praktyce radioterapia może przynieść wiele dobrego dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Onkolog zalecił Ci radioterapię, ale chcesz uniknąć kolejek i długiego oczekiwania na terminy? Większość chorób, które wymagają leczenia za pomocą radioterapii, wymagają pilnego podjęcia kuracji. Dlatego rozwiązaniem jest radioterapia prywatnie. W Unimedica oferujemy Ci dostęp do wykwalifikowanych specjalistów u których umówisz się na konsultację z zakresu radioterapii. Godziny wizyt dostosowane są do Twoich potrzeb, planu dnia czy innych wizyt lekarskich. Szeroki dostęp do specjalistów w naszej placówce sprawia, że w tym samym miejscu możesz być zarówno pod opieką lekarza onkologa, jak i odbyć konsultację z zakresu radioterapii.
Szukasz radioterapeuty w Krakowie? Nie zwlekaj i jak najszybciej umów się w Unimedica – konsultacja z zakresu radioterapii jest jedną z wielu świadczonych przez nas usług medycznych. Skontaktuj się z nami najwygodniejszym dla Ciebie sposobem:
Masz pytania dotyczące radioterapii? Chętnie na wszystkie odpowiemy!