Neurologia to specjalistyczna dziedzina medycyny zajmująca się chorobami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia jest dziedziną pokrewną dla psychiatrii, dlatego często spotyka się lekarzy będących neurologiami i psychiatrami jednocześnie. Jednak w odróżnieniu od psychiatrii, neurologia skupia się przede wszystkim na problemach zdrowotnych, których podłożem są procesy uszkadzające układ nerwowy człowieka. Konsultacja u neurologa może być niezbędna przy leczeniu wielu schorzeń, zarówno nabytych, jak i wrodzonych, a także tych powstałych na skutek przebytych urazów i wypadków.
Neurolog to lekarz, który bada reakcje ciała pacjenta pod wpływem określonych bodźców, aby stwierdzić ewentualne choroby i dolegliwości, których przyczyną jest uszkodzenie struktur nerwowych. Tego rodzaju uszkodzenia manifestują się najczęściej poprzez trudności poznawcze lub trudności z poruszaniem się u pacjenta. U osób ze schorzeniami neurologicznymi mogą wystąpić objawy takie jak:
Zakres chorób leczonych przez neurologa jest bardzo szeroki. Do tych najpopularniejszych należą choćby:
Zadaniem neurologa jest wykrywanie, diagnozowanie oraz leczenie tego rodzaju dolegliwości, a w wielu przypadkach także praca z pacjentem (terapia, rehabilitacja) mająca na celu wspomóc leczenie i przywrócić sprawności poznawcze u pacjenta, jednocześnie poprawiając jego komfort życia.
Choroby neurologiczne mogą być – zwłaszcza w początkowym stadium ich rozwoju – trudne do wykrycia. Dlatego z całą pewnością nie jesteśmy w stanie zdiagnozować ich u siebie samodzielnie. Wskazaniem do wizyty u neurologa – prócz oczywistych sytuacji, takich jak urazy i wypadki – są przede wszystkim wyżej wymienione objawy. Należą do nich zwłaszcza bóle głowy, migreny, nudności, zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia, a także zaburzenia ruchu, czucia i/lub postrzegania zmysłowego.
Badanie u neurologa składa się przede wszystkim z dokładnego wywiadu lekarskiego, w którym lekarz zapyta Cię m.in. o przebyte choroby, urazy, choroby w Twojej rodzinie, przyjmowane przez Ciebie leki oraz dolegliwości (ich nasilenie, częstotliwość itp.). Zależnie od wskazanych problemów, neurolog może przeprowadzać badania czucia, mowy, chodu, wrażliwości na bodźce, odruchów nerwowych i wiele innych.
Pomocne, a często niezbędne dla postawienia prawidłowej diagnozy są także badania obrazowe (np. tomografia komputerowa) i inne badania diagnostyczne, według zaleceń lekarza. Pamiętaj, że wszystkie niezbędne badania wykonasz na miejscu, w naszym specjalistycznym centrum medycznym Unimedica. Neurolog prywatnie oraz bezproblemowa diagnostyka to gwarancja otrzymania szybkiej i dokładnej informacji o stanie Twojego zdrowia, a co za tym idzie – jak najszybsze podjęcie niezbędnego leczenia, bez zbędnej zwłoki.
W Unimedica, prócz konsultacji dla osób dorosłych, oferujemy także wizyty u kardiologa dziecięcego. Podczas leczenia najmłodszych łączymy wiedzę ekspercką na najwyższym poziomie z wieloletnim doświadczeniem oraz życzliwym, empatycznym podejściem, które pozwoli zminimalizować stres zarówno u najmłodszych pacjentów, jak i ich opiekunów. Nasi wykwalifikowani specjaliści zadbają o przyjazną atmosferę i bezproblemowy przebieg wizyty z dzieckiem.
Potrzebujesz jak najszybciej wizyty u zaufanego neurologa? Kraków, ulica Kluczborska – to siedziba naszej placówki Unimedica, w której możesz umówić się na konsultację “od ręki”. Jak dokonać zapisu? Skontaktuj się z nami najwygodniejszym dla Ciebie sposobem: