Zespół cieśni nadgarstka – wylecz go w Unimedica!
Zespół cieśni nadgarstka zwany również zespołem kanału nadgarstka (z ang. carpal tunnel syndrome). Jest to zespół objawów w obrębie ręki wynikający z przewlekłego ucisku nerwu pośrodkowego, znajdującego się właśnie w okolicy nadgarstka. Schorzenie to dotyczy zwłaszcza osób, które w codziennej pracy wykonują intensywne czynności manualne, mogące obciążać nadgarstki.
Zespół cieśni nadgarstka, w miarę rozwoju choroby, może wiązać się z przykrymi dolegliwościami utrudniającymi życie pacjenta. Symptomy, które wskazywać mogą na rozwijające się schorzenie to najczęściej drętwienie palców I-III, czyli kciuka, palca wskazującego i palca środkowego. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia, warto jednak od razu zdiagnozować przyczynę, gdyż długotrwały brak leczenia może doprowadzić do utrwalonych zmian w obrębie nerwu pośrodkowego i brak możliwości całkowitego wyleczenia. Jeśli więc podejrzewasz u siebie zespół cieśni nadgarstka – leczenie warto wdrożyć jak najszybciej, najlepiej w początkowym stadium rozwoju choroby.
W naszym specjalistycznym centrum medycznym Unimedica pomożemy Ci zdiagnozować i wyleczyć zespół cieśni nadgarstka, dzięki czemu odzyskasz pełną sprawność dłoni i znacznie poprawisz swój komfort życia!
Z czego wynika zespół cieśni nadgarstka?
Kanał nadgarstka to przestrzeń pomiędzy kośćmi nadgarstka a więzadłem tzw. troczkiem zginaczy, w której to znajdują się dość ciasno umieszczone (a ważne dla prawidłowego funkcjonowania ręki) struktury anatomiczne, czyli ścięgna zginacze palców oraz wspomniany wcześniej nerw pośrodkowy, który odpowiada za prawidłowe czucie w palcach od pierwszego do trzeciego.
Zespół cieśni nadgarstka powstaje najczęściej w związku z przewlekłym uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale, co z kolei związane jest ściśle z wykonywaną pracą i najczęściej występuje u osób pracujących przy komputerze myszką bądź u:
- fryzjerów,
- krawców,
- operatorów maszyn i urządzeń ręcznych (zwłaszcza tych powodujących drgania, jak np. młot pneumatyczny),
- muzyków (pianistów),
- i innych osób wykonujących pracę ręczną.
Zespół cieśni nadgarstka może jednak również powstać u osób bez ryzyka zawodowego, może bowiem być związany z urazami (zwichnięcia, skręcenia, złamania) w przeszłości w tej okolicy bądź wystąpić u osób, które cierpią na choroby tarczycy, nadmierne obrzęki czy otyłość. Możliwe jest także wystąpienie tego schorzenia u osób intensywnie trenujących sporty, które mogą obciążać stawy nadgarstka i dłonie (np. u tenisistów).
Jak widać, podłoże choroby może być różne, trzeba więc zachować ostrożność w kwalifikacji do zabiegu i w pierwszej kolejności wyeliminować w miarę możliwości czynniki ryzyka. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka i podejrzewasz, że zespół cieśni nadgarstka może dotyczyć właśnie Ciebie, koniecznie zgłoś się do specjalisty wtedy, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy. Jeśli jednak już je “przegapiłeś” – nie czekaj, aż choroba się rozwinie i nie odkładaj w nieskończoność wizyty u specjalisty.
Zespół cieśni nadgarstka – leczenie
Jeżeli pacjent zgłosi się odpowiednio wcześnie, tuż po pojawieniu się objawów, wiele można osiągnąć odpowiednią rehabilitacją oraz stosowaniem odpowiednio dopasowanej ortezy. Kiedy jednak objawy zespołu cieśni nadgarstka są już bardzo zaawansowane, ostatecznym rozwiązaniem jest leczenie metodą chirurgiczną (operacja).
Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 30-60 min. Wykonywane jest małe cięcie ok. 2-4 cm na dłoniowej powierzchni ręki, przez które chirurg ortopeda przecina troczek zginaczy i otwiera kanał, odbarczając tym samym uciśnięty nerw. Następnie zakładane jest kilka szwów na skórę i opatrunek. Po zabiegu konieczna jest kilkutygodniowa rekonwalescencja oraz rehabilitacja.
Gdzie leczyć zespół cieśni nadgarstka? Kraków i Unimedica!
Skuteczną pomoc przy zespole cieśni nadgarstka znajdziesz w Unimedica! Nasi doświadczeni specjaliści zdiagnozują stopień zaawansowania schorzenia i zaproponują odpowiednie leczenie: rehabilitację lub zabieg chirurgiczny.
Aby umówić wizytę, skontaktuj się z nami jednym z podanych niżej sposobów:
- telefonicznie, pod numerem +12 626 08 08 lub +12 300 48 00,
- mailowo: recepcja@unicardia.pl,
- na Facebooku (napisz wiadomość prywatną na Messengerze!),
- lub poprzez wygodny system umawiania wizyt online (przycisk u góry strony).
Masz pytania dotyczące leczenia zespołu cieśni nadgarstka w Krakowie? Chętnie na wszystkie odpowiemy!
- Czas trwania30-60 min
- Rekonwalescencja
Po 10-14 dniach usuwane są szwy. Konieczne jest noszenie specjalnej ortezy przez ok. 4 tygodnie a następnie 2 tygodnie tylko w nocy.
- ZnieczulenieMiejscowe
- Wymagane badania Morfologia krwi, APTT,INR, Sód, Potas, anty-hcv, hbs-ag
- Cena 3010 zł