Czy wiesz, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne zdrowie naszego ciała? I tak jak normalna jest wizyta u lekarza gdy odczuwamy ból czy inne nieprzyjemne dolegliwości fizyczne, tak samo z należytą troską powinniśmy dbać o zdrowie psychiczne i higienę naszego umysłu. Kwestia ta dla wielu osób może wydawać się oczywista, jednak warto ją podkreślać choćby z uwagi na fakt, że wizyta u psychiatry często wiąże się z niepotrzebnymi obawami i stereotypową oceną sytuacji.
Tymczasem psychiatra to lekarz, który dba o nasze zdrowie psychiczne, diagnozuje i leczy choroby o podłożu psychicznym, a także doradza w kwestii ich profilaktyki. Psychiatra jest lekarzem jak każdy inny – nie ocenia naszych problemów ani postępowania, a ponadto obowiązuje go tajemnica lekarska – dlatego nie należy obawiać się wizyty i szczerej rozmowy o naszych psychicznych problemach. Zadaniem lekarza psychiatry jest niesienie pomocy i wsparcia – poprzez diagnozę, psychoterapię, a niekiedy także leczenie farmakologiczne. W wielu sytuacjach życiowych psychiatra jest jedynym specjalistą, który naprawdę może pomoc Ci wyjść z kryzysu. Dlatego jeśli zmagasz się z trudnościami natury psychicznej, nie należ bagatelizować objawów ani odwlekać w czasie terminu wizyty. W wielu wypadkach psychiatra jest w stanie powstrzymać rozwój choroby, a także pomóc Ci uporać się z problemami.
Psychiatria to dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Psychiatria uwzględnia rozmaite uwarunkowania chorób i zaburzeń psychicznych, m.in.: biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne. Należy zaznaczyć, iż psychiatria różni się od psychologii tym, że jest nauką kliniczną – psychologię natomiast uznać można za naukę o podłożu filozoficznym i społecznym. oczywiście w praktyce obie te nauki: psychologia i psychiatria bardzo często wzajem się uzupełniają. Niejeden psycholog jest jednocześnie psychiatrą. Bardzo często zdarza się również, że do psychiatry jesteśmy kierowani właśnie przez psychologa.
Istnieje bardzo wiele chorób i zaburzeń psychicznych, które należy leczyć z pomocą specjalisty – psychiatry. Do tych najczęściej spotykanych należą m.in.:
Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie sami zdiagnozować powyższe przypadłości u siebie. Jeśli jednak masz choćby podejrzenie, że któreś z nich mogą dotyczyć Ciebie – jak najszybciej umów się na wizytę. Psychiatra prywatnie to wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego np. z długim oczekiwaniem na termin wizyty. Nasi specjaliści dbają o Twój komfort psychiczny i przyjazną atmosferę – wszystko po to, aby zminimalizować stres i rozwiać Twoje obawy związane z leczeniem u psychiatry.
Nie czekaj z wizytą u psychiatry prywatnie, jeśli zauważysz u siebie utrzymujące się pogorszenie nastroju lub zmiany psychiczne, które wpływają na Twoje samopoczucie, relacje, wydajność czy kontakt z otoczeniem. Objawy, które mogą być wskazaniem do odwiedzenia psychiatry to m.in.:
Pamiętaj, że wiele chorób psychicznych daje objawy przypominające „zwykłe” choroby fizyczne. Aby jednak stwierdzić, że bóle głowy czy duszności pojawiają się na podłożu nerwowym, należy wykluczyć wszelkie możliwe choroby somatyczne.
W Unimedica wiemy, że dziecko to szczególnie wymagający pacjent – zwłaszcza jeśli chodzi o wizytę u psychiatry dziecięcego. Jeśli powyższe sygnały świadczące o problemach psychicznych obserwujesz u swojego dziecka, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Umów się telefonicznie lub online, a my zadbamy o to, aby wizyta przebiegła bezstresowo – zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie.
Psychiatra bywa pomocny zarówno w przypadku przewlekłych chorób i zaburzeń, jak i w “nagłych wypadkach” (np. stan lękowe, traumy pourazowe itp.) – dlatego nie zwlekaj z wizytą. W Unimedica umówisz się u psychiatry prywatnie – dyskretnie oraz niemalże z dnia na dzień: bez konieczności długotrwałego oczekiwania na termin wizyty. Zadzwoń, skontaktuj się z nami mailowo lub umów się przez formularz online bezpośrednio na naszej stronie!