Urazy narządów ruchu czy złamania kości należą do dość częstych schorzeń, które przynajmniej kilka razy w życiu z pewnością przytrafiły się każdemu z nas. Do urazów tych mogą należeć stłuczenia czy skręcenia, a także poważniejsze złamania, uszkodzenia mięśni, stawów czy ścięgien. Tego rodzaju problemami zajmuje się ortopedia – dziedzina medycyny poświęcona właśnie diagnozowaniu i leczeniu urazów narządów ruchu, kończyn czy kręgosłupa. Uogólniając, można powiedzieć, że ortopeda dba o zdrowie naszych kości, stawów i mięśni – a więc struktur odpowiedzialnych za poruszanie się i sprawność.
Pomoc ortopedy może być niezbędna zarówno przy niewielkich urazach, jak i poważnych wypadkach, które wymagają rehabilitacji i skomplikowanego leczenia. Blisko spokrewniona z ortopedią (choć nie tożsamą!) dziedziną wiedzy medycznej jest traumatologia, która leczy schorzenia struktur kostnych nie tyle narządów ruchu, co całego szkieletu człowieka. Traumatolog jest przy tym ortopedą, jednak posiada bardziej rozległą i specjalistyczną wiedzę niż „zwykły” ortopeda.
Lekarz ortopeda rozpoznaje, diagnozuje i leczy urazy narządów ruchu (kończyn) oraz kręgosłupa. Ortopedia jest przy tym rozległą dziedziną wiedzy, w której wyszczególnić można m.in. następujące zakresy tematyczne:
Jak widać, praca ortopedy nie ogranicza się do złamań czy urazów powstałych w wyniku wypadków. Obejmuje także szeroki zakres chorób, jakie mogą dotykać naszych kości, stawów czy mięśni. Ortopeda pomaga ponadto w doborze odpowiedniej rehabilitacji po urazie, a także odpowiada za profilaktykę urazów i chorób narządów ruchu.
Jeśli natomiast chodzi o traumatologa, posiada on szersze kompetencje niż ortopeda i zajmuje się leczeniem szeroko pojętych chorób kości i tkanek w obrębie całego szkieletu człowieka.
Istnieje wiele możliwych wskazań do wizyty u ortopedy czy traumatologa. Najczęstszym i najpowszechniejszym są oczywiście uraz kości, stawów i mięśni, a także:
Wizyta u ortopedy składa się z dokładnego wywiadu lekarskiego (podczas którego lekarz zapyta Cię o dolegliwości i przebyte urazy), a także badania. Lekarz obejrzy zmienioną chorobowo kończynę i zbada ją fizykalnie (dotykowo). Z pewnością niezbędne do postawienia diagnozy będą także wyniki badań obrazowych (np. zdjęcie rentgenowskie RTG, tomografia komputerowa, USG) – o konieczności ich wykonania z pewnością poinformuje Cię lekarz.
Pamiętaj, że wszystkie niezbędne badania diagnostyczne możesz wykonać na miejscu – w przychodzi Unimedica. To komfortowe rozwiązanie pozwoli Ci oszczędzić czas oraz nerwy – badania przeprowadzane są “od ręki”, a czas oczekiwania na ich wyniki jest niezwykle krótki – wobec czego nie musisz się obawiać, że proces diagnozowania dolegliwości będzie się przeciągał w nieskończoność (jak często ma to miejsce w przypadku przychodni publicznych).
W Unimedica leczymy chorzenia kości i stawów nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci (od urodzenia do 18. roku życia). Troszczymy się o potrzeb naszych najmłodszych pacjentów, zapewniając życzliwą, otwartą i przyjazną atmosferę podczas wizyt u ortopedy dziecięcego. Dbamy o to, aby każda konsultacja wiązała się z jak najmniejszym stresem zarówno dziecka, jak i rodzica. Dlatego staramy się rzetelnie odpowiadać na wszystkie pytania, dając naszym pacjentom i ich opiekunom poczucie, że są w najlepszych rękach.
Potrzebujesz wizyty u specjalisty “na już”? Umów się u ortopedy prywatnie, bez oczekiwania w kolejkach i mnożenia zbędnych formalności. W Unimedica oferujemy dostęp do znanych i cenionych specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii, którzy świadczą usługi medyczne na najwyższym poziomie, zgodnie ze światowymi standardami leczenia. W każdym miesiącu odwiedza nas kilka tysięcy pacjentów, którym stale pomagamy podnosić komfort życia, dbając o ich efektywne leczenie.
Umówienie wizyty u ortopedy (Kraków, ul. Kluczborska) zajmie Ci zaledwie chwilę. Skontaktuj się z nami: