Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Endokrynologia

Endokrynologia w Unimedica

Hormony to substancje wydzielane przez nasz organizm, które mają ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Kiedy w tym skomplikowanym mechanizmie naszego organizmu coś zaczyna działać nieprawidłowo, konieczna może okazać się wizyta u lekarza endokrynologa – specjalisty od układu dokrewnego. I choć bywa potocznie określany jako “lekarz od tarczycy”, w istocie zakres kwestii, którymi się zajmuje, jest o wiele szerszy – tak, jak złożony jest ludzki układ wydzielniczy, odpowiadający za produkcję hormonów w naszym ciele.

W centrum medycznym Unimedica oferujemy opiekę znanych i cenionych specjalistów w zakresie endokrynologii (a także endokrynologii dziecięcej). Poznaj naszych lekarzy i umów się na wizytę telefonicznie lub online.

Czym zajmuje się endokrynologia?

Endokrynologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego, takich jak:

  • przysadka mózgowa,
  • szyszynka,
  • tarczyca,
  • przytarczyce,
  • trzustka,
  • nadnercza
  • oraz gonady.

Jednak endokrynologia nie jest tylko nauką kliniczną, za wiedzą specjalisty endokrynologa kryją się badania morfologiczne, fizjologiczne i  patofizjologiczne, biochemiczne i ostatnio badania genetyczne, które pozwoliły poznać przyczyny powstawania wielu schorzeń endokrynologicznych występujących np. rodzinnie.

Już w czasach starożytnych znano położenie anatomiczne i wygląd makroskopowy takich gruczołów jak przysadka, szyszynka, tarczyca i gonady. Ale za początek współczesnej klinicznej endokrynologii należy przyjąć lata 1835-1840, kiedy Dr Robert Graves i dr Karl von Basedow opisali objawy nadczynności tarczycy znane dzisiaj pod nazwą choroby Graves-Basedowa. Kilka lat później, bo w roku 1845, dr Addison opisał objawy niewydolności nadnerczy związane z uszkodzeniem tego gruczołu.

Jakie są najczęstsze choroby, które leczy lekarz endokrynolog?

Endokrynolog zajmuje się szerokim spektrum chorób, których przyczyną są zaburzenia funkcjonowania i nieprawidłowa praca narządów układu dokrewnego. Schorzeniem endokrynologicznym występującym najczęściej w populacji światowej jest cukrzyca typu 2. Chorobowość na cukrzycę w roku 2000 wynosiła 2,8% światowej populacji, a ze względu  na znaczną tendencję wzrostową ocenia się, że w roku 2030 będzie wynosiła ponad 4,4%. Pacjenci z cukrzycą często leczeni są w poradniach diabetologicznych. Zazwyczaj jednak niezbędna jest także wizyta u endokrynologa.

Schorzenia tarczycy stanowią drugi co do częstości problem endokrynologiczny, z którym pacjenci zgłaszają się do poradni endokrynologicznych. Dlatego właśnie endokrynolog bywa przez wielu określany jako „lekarz od tarczycy”. Choroby przysadki, rdzenia nadnerczy występują znacznie rzadziej, a częścią zaburzeń funkcji gonad zajmują się ginekolodzy-endokrynolodzy. Niedoszacowana wydaje się zachorowalność na pierwotną nadczynność przytarczyc, którą ocenia się na 4-10 nowych przypadków rocznie/100 000 mieszkańców.

Kiedy należy udać się do endokrynologa?

Do endokrynologa najczęściej trafiają pacjenci, którzy zostali skierowani na konsultację przez lekarza rodzinnego, internistę czy lekarza innej specjalności (np. ginekologa).  Dalszej diagnostyki endokrynologicznej wymaga m.in.

  • stwierdzenie powiększenia tarczycy, obecność guzka tarczycy w badaniu palpacyjnym lub USG,
  • narastająca ospałość, zmęczenie, senność, uczucie zimna połączone z suchością skóry i wypadaniem lub łamliwością włosów,
  • chudniecie połączone z kołataniem serca, drżeniem rak, zaburzeniami snu i ogólnym złym samopoczuciem,
  • przebarwienie skóry (zciemnienie), niezależne od pory roku, przebarwienie linii papilarnych, połączone z uczuciem słabości i niskim ciśnieniem tętniczym,
  • zaburzenia miesiączkowania i wyciek z piersi (mlekotok),
  • zaburzenia widzenia połączone ze zmianą rysów twarzy i sylwetki,
  • osteoporoza i kamica nerkowa, złamania patologiczne,
  • utrata wagi, nadmierne pragnienie i oddawanie dużych ilości moczu,
  • napady wysokiego ciśnie tętniczego, ze zblednięciem lub zaczerwienieniem twarzy,
  • guz nadnercza stwierdzony w przypadkowo wykonanym badaniu USG jamy brzusznej,
  • zaburzenia miesiączkowania i hirsutyzm (nadmierne owłosienie),
  • uporczywe biegunki niepoddające się rutynowemu leczeniu.

Jeżeli obserwujesz u siebie któryś z wymienionych powyżej objawów, nie zwlekaj i jak najszybciej skorzystaj z porady endokrynologa. Kraków i centrum medyczne Unimedica to przyjazne miejsce, w którym umówisz się na wizytę szybko i wygodnie – bez konieczności oczekiwania w kolejkach czy nadmiaru formalności. Wśród naszych specjalistów znajduje się także endokrynolog dziecięcy – doświadczony specjalista, który zajmuje się problemami hormonalnymi u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!