Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Alergologia

Alergologia – wylecz alergię w Unimedica

Alergie to w dzisiejszych czasach bardzo popularne przypadłości, na które cierpi wielu z nas. Znaczna część alergików może nie być świadomych przyczyny swoich dolegliwości. Jeśli jednak w określonych sytuacjach zauważasz u siebie objawy mogące wskazywać na alergię, np. katar, kichanie, duszności, wysypkę czy problemy ze strony układu pokarmowego – warto udać się na wizytę do specjalisty alergologa. Być może przyczyną jest właśnie alergia wywołana przez określony czynnik (alergen). Warto wiedzieć, że nieleczona alergia może prowadzić nie tylko do obniżenia komfortu życia, ale także do pogłębienia się objawów, a w konsekwencji np. do astmy czy innych schorzeń. Alergolog zbada przyczyny alergii (określi alergeny, które Cię uczulają) i pomoże dobrać odpowiednie leczenie.

Czym zajmuje się alergolog?

Alergologia to dziedzina medycyny skupiająca się na leczeniu chorób wywoływanych przez alergeny (antygeny wywołujące reakcje alergiczne). Alergolog bywa więc popularnie określany jako “lekarz od alergii”, choć jego kompetencje są w praktyce znacznie szersze. Specjalista-alergolog zajmuje się wykrywaniem i diagnozowaniem tych chorób (np. poprzez przeprowadzanie testów alergicznych) oraz ich kompleksowym leczeniem. Do popularnych, choć niejedynych metod leczenia, jakie może zaproponować Ci alergolog, należy odczulanie.

Alergeny obecne są w naszym środowisku, dlatego w wielu przypadkach ich unikanie jest bardzo trudne lub całkowicie niemożliwe. Do popularnych alergenów należą np.:

  • kurz i roztocza,
  • pyłki traw, drzew, kwiatów i innych roślin,
  • zarodniki grzybów,
  • sierść zwierząt,
  • niektóre substancje zawarte w kosmetykach czy lekach itp.

Alergolog sprawdzi również, czy nie jesteś uczulony na dane alergeny pokarmowe. W przypadku alergii pokarmowej znacznie łatwiej jest unikać szkodliwego alergenu – poprzez wyeliminowanie z diety uczulającego Cię pokarmu. Do popularnych alergii pokarmowych należy np. alergia na orzechy, pomidory, zboża, mleko i jego przetwory czy niektóre owoce.

Kiedy warto odwiedzić alergologa?

Warto wiedzieć, że alergia nie pojawia się w pierwszym kontakcie z danym alergenem – aby mogła nastąpić reakcja alergiczna, organizm musi dany alergen już znać i rozpoznawać. Na alergię może wskazywać cykliczne powtarzanie się danych objawów po każdym kontakcie z danym alergenem. Np. za każdym razem, gdy pogłaszczesz kota, pojawia się u Ciebie katar i łzawienie oczu. Alergie mogą występować także cyklicznie – zwłaszcza gdy objawy pojawiają się pod wpływem pylenia roślin (osoby uczulone na pyłki mogą przewidzieć, kiedy wystąpią u nich objawy, na podstawie tzw. kalendarza pyleń). Objawy mogące wskazywać na alergie mogą być bardzo różne – zależnie od alergenu, który wywołuje problem. Do najczęstszych objawów alergii należą problemy ze strony układu oddechowego (np. duszności), katar, łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd, pokrzywki i inne problemy skórne, a także objawy ze strony układu pokarmowego (w przypadku alergenów pokarmowych).

Jeśli zauważysz je u siebie – warto skonsultować problem i jak najszybciej umówić się na wizytę u alergologa. Kraków i centrum medyczne Unimedica jest przyjaznym miejscem, gdzie zarezerwujesz wizytę bez kolejek i długich terminów oczekiwania.

Alergolog dziecięcy – pomoc dla małego alergika

Alergologia zajmuje się leczeniem alergii nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci – u których alergie i uczulenia występują szczególnie często. Zdarza się, że alergia występuje w wieku dziecięcym, a z czasem stopniowo zanika lub jej objawy przestają być odczuwalne. Nigdy nie należy jednak pozostawiać alergii u dziecka bez konsultacji z alergologiem dziecięcym i bez leczenia.

W Unimedica dbamy o to, aby wizyty u alergologa dziecięcego przebiegały w miłej atmosferze i były bezstresowe – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Małym pacjentom zapewniamy szczególną troskę oraz indywidualne, pełne empatii podejście, dzięki któremu leczenie i wizyta u lekarza nie kojarzy się dziecku w negatywny sposób.

Alergolog – Kraków: umów się na wizytę w Unimedica

W Unimedica oferujemy szeroką kadrę przeszło stu znanych i cenionych specjalistów z wielu dziedzin medycyny – jedną z nich jest także alergologia. Kraków, ulica Kluczborska 17 (II i III piętro) – to adres, pod którym znajdziesz naszą placówkę. Umówienie wizyty jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut – bez zbędnych formalności. Możesz to zrobić wybranym przez siebie sposobem:

  • telefonicznie, pod numerem +12 626 08 08 lub +12 300 48 00,
  • mailowo: recepcja@unicardia.pl,
  • za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku,

lub poprzez wygodny system umawiania wizyt online (przycisk u góry strony).

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!