Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Psychologia

Psycholog w Unimedica – rzetelna pomoc w problemach psychologicznych

Pomoc psychologiczna może okazać się niezbędna w wielu życiowych sytuacjach, które spotkać mogą każdego z nas, nawet jeśli dotąd dobrze radziliśmy sobie z codziennymi sprawami i nie mieliśmy wcześniej problemów psychologicznych. Wiele osób tłumi w sobie niekiedy problemy, ponieważ obawia się lub wstydzi pójść do psychologa. Podejście to nie jest jednak uzasadnione – ponieważ psycholog nie ocenia życia i zachowania swojego pacjenta, a jedynie pomaga diagnozować i leczyć problemy natury psychologicznej. Psycholog podejmuje diagnozę w oparciu o wnikliwy wywiad psychologiczny, szukając przyczyn problemów emocjonalnych w różnych sferach i obszarach życia.

Psycholog może (ale nie musi) być jednocześnie lekarzem. Same w sobie studia psychologiczne nie są uznawane za kierunek medyczny, choć niewątpliwie psychologia jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, w której zawierają się także informacje z zakresu medycyny, biologii i neurobiologii czy kognitywistki. Psycholog nie jest również tożsamy z psychoterapeutą (nie każdy psycholog nim jest, choć w praktyce bardzo często spotkamy psychologów, którzy posiadają także uprawnienia i kompetencje do prowadzenia psychoterapii). Częstym połączeniem jest także bycie jednocześnie psychologiem oraz lekarzem psychiatrą – ponieważ obie te dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego.

Czym zajmuje się psychologia?

Psychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów natury psychicznej. Ich możliwe spektrum jest bardzo szerokie. Psycholog posiada szerokie kompetencje i wiedzę dotyczącą procesów psychicznych, takich jak: postrzeganie, emocje, sposoby zapamiętywania i uczenia się, sposoby komunikowania, metody radzenia sobie ze stresem i wiele innych.

Do najpopularniejszych problemów, w przypadku których pomaga psycholog, należy:

 • przewlekły stres,
 • sytuacje konfliktowe w relacjach,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia łaknienia (niebędące skutkiem chorób somatycznych),
 • zaburzenia nastroju,
 • depresja,
 • kompulsje (poczucie przymusu wykonywania danej czynności),
 • uzależnienia behawioralne i od substancji,
 • brak umiejętności panowania nad emocjami,
 • stany lękowe, zaburzenia lękowe, uczucie strachu lub paniki,
 • trudności poznawcze,
 • trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu (np. u dzieci),
 • trudności w społecznym dostosowaniu się,
 • problemy psychologiczne w następstwie traum i trudnych wydarzeń życiowych (np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, wypadek, bycie ofiarą przemocy itp.).

Prócz doraźnej i długotrwałej pomocy psychologicznej, do kompetencji psychologa należy także wykonanie testów psychologicznych; wydawanie zaświadczeń i orzeczeń psychologicznych (np. na potrzeby spraw sądowych czy edukacji specjalnej) oraz szeroko pojęte poradnictwo w sprawach codziennych (np. przy rozwiązywaniu konfliktów, sytuacji kryzysowych w rodzinie i innych środowiskach itp.).

Warto przy tym pamiętać, że psycholog niebędący jednocześnie lekarzem nie może decydować o farmakoterapii (np. o przyjmowaniu leków psychotropowych czy innych). W sytuacji, gdy taka forma leczenia jest pożądana, psycholog może zalecić pacjentowi dodatkową konsultację u lekarza psychiatry.

Kiedy warto odwiedzić psychologa?

Z pomocy psychologa warto skorzystać zawsze, jeśli występują u Ciebie problemy psychologiczne lub znalazłeś się w trudnej, kryzysowej sytuacji, z którą ciężko Ci samemu sobie poradzić. Do psychologa szczególnie warto udać się w sytuacji, kiedy życiowa sytuacja przytłacza Cię i utrudnia codzienne funkcjonowanie, a stres lub lęk zaburza podejmowanie codziennych zadań. Koniecznie umów się na wizytę, jeśli:

 • nie radzisz sobie ze stresem lub lękiem,
 • czujesz pustkę i przytłoczenie sytuacją, której nie umiesz rozwiązać,
 • masz problemy ze snem i/lub łaknieniem,
 • masz zaburzenia nastroju lub permanentnie obniżony nastrój (od dłuższego czasu),
 • czujesz spadek motywacji i trudno Ci podjąć jakiekolwiek działania.

Pamiętaj, że tak naprawdę wizyta u psychologa jest dobrym pomysłem za każdym razem, gdy czujesz, że potrzebujesz rozmowy lub wsparcia specjalisty – nie obawiaj się, że psycholog uzna Twoją wizytę za nieuzasadnioną.

Psycholog prywatnie to dyskretne wsparcie, które możesz uzyskać w dowolnej chwil – gdy tylko do potrzebujesz. Tym bardziej, że w Unimedica oferujemy wizyty i konsultacje z zakresu psychologii bez kolejek i bez długiego oczekiwania na termin – wygodnie i “od ręki”.

Psycholog dziecięcy – wsparcie w problemach u najmłodszych

Z pomocy psychologicznej w razie potrzeby korzystać powinni nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Dziecięca psychika i postrzeganie świata znacznie różni się od tego, jakie ma osoba dorosła – dlatego dzieci niejednokrotnie mają trudności w radzeniu sobie ze stresem, lękami, problemami w szkole czy trudnymi sytuacjami w domu (np. rozwód rodziców itp.).

Psycholog dziecięcy w Unimedica to doświadczony specjalista, który wyróżnia się pełnym empatii podejściem do najmłodszych pacjentów – dzięki czemu każda wizyta przebiega bez dodatkowego stresu dla dziecka i jego opiekuna.

Psychologia – Kraków. Dlaczego Unimedica?

Szukasz sprawdzonego psychologa w Krakowie? Poznaj specjalistów z Unimedica i umów się na wizytę! Jak zarezerwować termin? Skontaktuj się z nami jednym z poniższych sposobów:

 • telefonicznie, pod numerem +12 626 08 08 lub +12 300 48 00,
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej: recepcja@unicardia.pl,
 • poprzez nasz profil na Facebooku (w wiadomości prywatnej),
 • lub poprzez wygodny system umawiania wizyt online (przycisk u góry strony).

Masz pytania dotyczące wizyty u psychologa prywatnie? Chętnie na wszystkie odpowiemy!

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!