Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Chirurgia Ogólna

Chirurgia ogólna w Unimedica

Chirurgia jest obszerną dziedziną medycyny, zajmującą się szeroko pojętym leczeniem operacyjnym różnych schorzeń i narządów ludzkiego ciała. Termin „chirurgia” powstał w okresie starożytnym i wywodzi się z języka greckiego. Tam też powstało określenie “cheirourgie”, będące połączeniem słów: „cheir” (ręka) i „ergos” (działanie). Po dziś dzień słowo to w niezmienionej formie funkcjonuje na oznaczenie leczenia za pomocą metod operacyjnych – a więc działań wykonywanych manualnie. Chirurgia ogólna – oprócz rozległej wiedzy medycznej – wymaga także ponadprzeciętnej precyzji, zdolności manualnych, dokładności i koncentracji. Dlatego uznawana jest za niełatwą gałąź medycyny, której podejmują się najwytrwalsi.

Potrzebna Ci konsultacja u chirurga ogólnego? W Unimedica oferujemy dostęp do znanych i cenionych specjalistów w tej dziedzinie. Nasi lekarze łączą obszerną i stale aktualizowaną wiedzę z wieloletnim doświadczeniem oraz pełnym empatii podejściem do każdego pacjenta. Chirurg prywatnie to rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć długiego oczekiwania na terminy wizyt, stresu czy marnowania czasu w długich kolejkach.

Czym zajmuje się chirurgia ogólna?

Chirurgia to obszerna specjalność ogólnomedyczna. W odróżnieniu od wąskich specjalizacji medycyny, chirurgia nie skupia się np. na jednym typie chorób czy jednym układzie w ciele człowieka – ale obejmuje szeroki zakres chorób i dolegliwości, jakie mogą być leczone operacyjnie. Wiedza z zakresu chirurgii ogólnej mieści w sobie zagadnienia takie jak np.

 • ogólne zasady szycia i gojenia ran,
 • profilaktyka zakażeń ran,
 • przetaczanie krwi,
 • regulacji gospodarki elektrolitowej organizmu,
 • zasady postępowania przed- i pooperacyjnego,
 • techniki wykonywania operacji,
 • pomoc w sytuacjach zagrożenia życia,
 • i wiele innych.

Z racji na ogrom wiedzy, jaka mieści w sobie chirurgia, została ona podzielona na szereg podspecjalności.

Czym więc dokładnie zajmuje się chirurg ogólny i w jakich przypadkach należy wybrać się na konsultację właśnie do lekarza tej specjalności? Otóż chirurg posiada kompetencje w zakresie wszelkich zabiegów operacyjnych – od dużych i “poważnych” operacji, aż po drobne zabiegi (jak np. szycie rany). W praktyce jednak chirurg ogólny skupia się głównie na planowych zabiegach w obrębie narządów jamy brzusznej. Bywa jednak, iż chirurg wykonuje także zabiegi w przypadkach nagłych – których celem jest ratowanie życia i zdrowia pacjenta.

Wśród zabiegów i interwencji medycznych, jakich dokonuje chirurg ogólny, znajdują się m.in. następujące:

 • zabiegi operacyjne planowe i nagłe,
 • pomoc w przypadku urazów (np. złamań kończyn),
 • chirurgiczne usuwanie zmian skórnych,
 • chirurgiczne leczenie nowotworów,
 • resekcje narządów wewnętrznych i chorobowo zmienionych tkanek,
 • operacyjne leczenie żylaków,
 • i wiele innych.

W praktyce kwalifikacja i podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym wymagać może konsultacji także u innych lekarzy węższych specjalności. Konsultacja u chirurga ogólnego jest jednak niezbędna, aby podjąć decyzję o tym, czy dany przypadek ma być leczony operacyjnie. Jeśli taka decyzja zostaje podjęta, a pacjent zakwalifikowany do operacji – chirurg zleca niezbędne badania, a także informuje o tym, w jaki sposób należy przygotować się do zabiegu i na czym będzie on polegał.

Dobry chirurg prywatnie? Umów się w Unimedica!

Potrzebny Ci chirurg? Kraków, ulica Kluczborska 17 (II i III piętro) – to adres, pod którym mieści się nasze centrum medyczne Unimedica. Szeroka oferta naszych usług obejmuje m.in. opiekę medyczną specjalistów kilkudziesięciu różnych specjalności, także tych bardzo wąskich – dlatego w Unimedica możliwe jest kompleksowe leczenie większości schorzeń, a także wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych.

Umówienie wizyty u chirurga ogólnego jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut – bez niepotrzebnych formalności czy gromadzenia nadmiaru danych osobowych. Możesz dokonać rejestracji telefonicznie, pod numerem +12 626 08 08 lub +12 300 48 00. Możesz także wysłać maila na adres naszej recepcji: recepcja@unicardia.pl lub skorzystać z wygodnego systemu umawiania wizyt online. Możliwe jest również umówienie wizyty poprzez nasz profil na Facebooku – po prostu napisz do nas wiadomość prywatną.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!