Nowość w Unimedica!
Badanie Audiometrii Impedancyjnej przeprowadzane przez Panią Dr n. med. Agnieszka Morawska – Wiatr ma charakter obiektywny, pozwala na ocenę odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej pod wpływem drgań rezonansowych. Dokładność tej metody opiera się na jej szerokim zakresie diagnostycznym.
Audiometria impedancyjna obejmuje:
- tympanometrię;
- pomiar odruchów mięśnia strzemiączkowego;
- ocenę trąbki słuchowej.
Audiometrię impedancyjną wykonuje się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku najmłodszych badanie można przeprowadzić podczas snu.
W audiometrii impedancyjnej można stwierdzić:
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego;
- obecność płynów w uchu;
- przerost migdałków gardłowych i podniebiennych;
- otosklerozę;
- przerwy w łańcuchu kosteczek słuchowych;
- porażenie nerwu twarzowego;
- nieprawidłowości trąbki słuchowej.
Wskazania do wykonania audiometrii impedancyjnej:
- diagnozowanie niedosłuchu;
- ból ucha;
- wada wymowy;
- powracające infekcje;
- astma;
- oddychanie przez nos;
- chrapanie;
- niedrożność zatok.
Audiometria impedancyjna jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Może wymagać wymaga wcześniejszego przygotowania (np w przypadku woskowiny).
Przebieg badania
Tympanometria, którą wykonuje się na siedząco. Do kanału słuchowego pacjenta wprowadzana jest sonda z zatyczką uszczelniającą kanał słuchowy. Jest ona podłączona do tympanometru za pomocą trzech przewodów – generatora dźwięku, mikrofonu, mierzącego dźwięk odbity od błony bębenkowej, oraz pompki zwiększającej ciśnienie w kanale słuchowym. Dla zapewnienia jak najlepszych warunków podczas tego testu nie powinno się mówić ani przełykać.
Badanie odruchów mięśnia strzemiączkowego, które przeprowadza się, stymulując słuch bodźcem dźwiękowym o częstotliwości 500, 1000, 2000 i 4000 Hz (są to częstotliwości pisków).
Drożność pompki słuchowej sprawdzana jest poprzez umieszczenie sondy tympanometru w uchu zewnętrznym. Podczas tego testu Pacjent proszony jest o zatkanie nosa i przełknięcie śliny, a następnie o wydech przy zatkanym nosie i zamkniętych ustach. W ten sposób w kanale słuchowym wytwarza się swoiste ciśnienie, które pozwala na zbadanie napięcia błony bębenkowej.
Wynik audiometrii impedancyjnej
Wynik audiometrii impedancyjnej prezentowany jest w postaci tympanogramu, rejestrującego na wykresie odchylenia błony bębenkowej oraz odruchy mięśnia strzemiączkowego, a także wartość natężenia odruchu strzemiączkowego dla poszczególnych częstotliwości. Wynik badania może być wskazaniem do dobrania odpowiedniego aparatu słuchowego bądź podjęcia leczenia farmakologicznego – w przypadku stwierdzenia zapalenia ucha środkowego.
Cena badania
Badanie odbywa się podczas konsultacji z Panią Dr n. med. Agnieszka Morawska – Wiatr i wykonywane w Unimedica jest w cenie 390 zł.
Serdecznie zapraszamy na badanie Audiometrii impedancyjnej do Pani Dr n. med. Agnieszka Morawska – Wiatr
Wszelkich informacji na temat możliwych terminów badania udziela Biuro Obsługi Pacjenta pod nr 12 300 48 00, 12 626 08 08.