Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Psychiatria

Psychiatria w Unimedica – zdrowie psychiczne jest ważne

Czy wiesz, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne zdrowie naszego ciała? I tak jak normalna jest wizyta u lekarza gdy odczuwamy ból czy inne nieprzyjemne dolegliwości fizyczne, tak samo z należytą troską powinniśmy dbać o zdrowie psychiczne i higienę naszego umysłu. Kwestia ta dla wielu osób może wydawać się oczywista, jednak warto ją podkreślać choćby z uwagi na fakt, że wizyta u psychiatry często wiąże się z niepotrzebnymi obawami i stereotypową oceną sytuacji.

Tymczasem psychiatra to lekarz, który dba o nasze zdrowie psychiczne, diagnozuje i leczy choroby o podłożu psychicznym, a także doradza w kwestii ich profilaktyki. Psychiatra jest lekarzem jak każdy inny – nie ocenia naszych problemów ani postępowania, a ponadto obowiązuje go tajemnica lekarska – dlatego nie należy obawiać się wizyty i szczerej rozmowy o naszych psychicznych problemach. Zadaniem lekarza psychiatry jest niesienie pomocy i wsparcia – poprzez diagnozę, psychoterapię, a niekiedy także leczenie farmakologiczne. W wielu sytuacjach życiowych psychiatra jest jedynym specjalistą, który naprawdę może pomoc Ci wyjść z kryzysu. Dlatego jeśli zmagasz się z trudnościami natury psychicznej, nie należ bagatelizować objawów ani odwlekać w czasie terminu wizyty. W wielu wypadkach psychiatra jest w stanie powstrzymać rozwój choroby, a także pomóc Ci uporać się z problemami.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatria to dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Psychiatria uwzględnia rozmaite uwarunkowania chorób i zaburzeń psychicznych, m.in.: biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne. Należy zaznaczyć, iż psychiatria różni się od psychologii tym, że jest nauką kliniczną – psychologię natomiast uznać można za naukę o podłożu filozoficznym i społecznym. oczywiście w praktyce obie te nauki: psychologia i psychiatria bardzo często wzajem się uzupełniają. Niejeden psycholog jest jednocześnie psychiatrą. Bardzo często zdarza się również, że do psychiatry jesteśmy kierowani właśnie przez psychologa.

Istnieje bardzo wiele chorób i zaburzeń psychicznych, które należy leczyć z pomocą specjalisty – psychiatry. Do tych najczęściej spotykanych należą m.in.:

 • depresja,
 • nerwice,
 • zaburzenia psychiczne, emocjonalne i stany lękowe,
 • CHAD (choroba afektywna dwubiegunowa),
 • schizofrenia,
 • psychozy i manie,
 • zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia),
 • uzależnienia (np. od alkoholu, narkotyków, pracy, zakupów, hazardu oraz innych czynności kompulsywnych i substancji odurzających),
 • zespół stresu pourazowego,
 • myśli i skłonności samobójcze,
 • i wiele innych.

Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie sami zdiagnozować powyższe przypadłości u siebie. Jeśli jednak masz choćby podejrzenie, że któreś z nich mogą dotyczyć Ciebie – jak najszybciej umów się na wizytę. Psychiatra prywatnie to wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego np. z długim oczekiwaniem na termin wizyty. Nasi specjaliści dbają o Twój komfort psychiczny i przyjazną atmosferę – wszystko po to, aby zminimalizować stres i rozwiać Twoje obawy związane z leczeniem u psychiatry.

Kiedy warto odwiedzić psychiatrę?

Nie czekaj z wizytą u psychiatry prywatnie, jeśli zauważysz u siebie utrzymujące się pogorszenie nastroju lub zmiany psychiczne, które wpływają na Twoje samopoczucie, relacje, wydajność czy kontakt z otoczeniem. Objawy, które mogą być wskazaniem do odwiedzenia psychiatry to m.in.:

 • nagłe zmiany nastroju (gwałtowne lub nieadekwatne do bodźców),
 • trwale i przewlekle obniżony nastrój,
 • problemy z koncentracją, obniżona jakość wykonywanej pracy, brak energii i odczuwanej satysfakcji z pracy,
 • niemoc, apatia, zobojętnienie,
 • lęki, niepokoje,
 • uporczywe myśli lub obsesyjne (kompulsywne) wykonywanie danych czynności,
 • uzależnienie od jakiejś substancji lub zachowania (skłonność do nadużywania, problemy z powstrzymaniem się itp.),
 • nadmierna nerwowość, stres lub rozdrażnienie,
 • problemy somatyczne bez wyraźnego podłoża fizycznego (np. senność lub zaburzenia snu, bóle głowy, drżenie rąk itp.).

Pamiętaj, że wiele chorób psychicznych daje objawy przypominające „zwykłe” choroby fizyczne. Aby jednak stwierdzić, że bóle głowy czy duszności pojawiają się na podłożu nerwowym, należy wykluczyć wszelkie możliwe choroby somatyczne.

Psychiatra dziecięcy – wizyta w przyjaznej atmosferze

W Unimedica wiemy, że dziecko to szczególnie wymagający pacjent – zwłaszcza jeśli chodzi o wizytę u psychiatry dziecięcego. Jeśli powyższe sygnały świadczące o problemach psychicznych obserwujesz u swojego dziecka, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Umów się telefonicznie lub online, a my zadbamy o to, aby wizyta przebiegła bezstresowo – zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie.

Psychiatra – Kraków: prywatnie i bez kolejek

Psychiatra bywa pomocny zarówno w przypadku przewlekłych chorób i zaburzeń, jak i w “nagłych wypadkach” (np. stan lękowe, traumy pourazowe itp.) – dlatego nie zwlekaj z wizytą. W Unimedica umówisz się u psychiatry prywatnie – dyskretnie oraz niemalże z dnia na dzień: bez konieczności długotrwałego oczekiwania na termin wizyty. Zadzwoń, skontaktuj się z nami mailowo lub umów się przez formularz online bezpośrednio na naszej stronie!

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!