Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Nefrologia

Nefrolog w Unimedica – leczenie u najlepszych specjalistów

Nefrolog – określany popularnie jako “lekarz od nerek” – to wykwalifikowany specjalista, który kompleksowo dba o zdrowie tego narządu oraz profilaktykę jego chorób. Nazwa “nefrologia” (gr. nephros – „nerka”, logy – „nauka”) powstała stosunkowo niedawno – bo zaledwie w latach 60. XX wieku. Wcześniej stosowano na tę dziedzinę wiedzy terminy opisowe, np. “medycyna nerek”. Po dziś dzień jednak nefrologia pozostaje podspecjalnością interny. O tym, jak ważna jest profilaktyka chorób nerek, z pewnością przekonał się każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na dolegliwości ze strony tego narządu.

Nefrologia: czym zajmuje się „lekarz od nerek”?

Zdrowe nerki w naszym organizmie pełnią wiele istotnych funkcji, między innymi należą do systemu wydalniczego organizmu i odpowiadają za produkcję moczu. Ich ważnym zadaniem jest także utrzymywanie homeostazy oraz produkcja hormonów. Nerki działają niczym naturalny filtr naszego organizmu i pomagają usuwać z niego zbędne produkty przemiany materii. Ponieważ zdrowe i sprawne nerki są niezbędne, by zachować dobrą kondycję całego organizmu – nie warto bagatelizować sygnałów ostrzegawczych z ich strony. Jeśli więc podejrzewasz u siebie problem z nerkami – lub takie podejrzenie wysunął lekarz innej specjalności – nie zwlekaj z konsultacją u nefrologa.

Zadaniem lekarza specjalizującego się w nefrologii jest dbanie o zdrowie i dobrą kondycję naszych nerek, a więc diagnostyka chorób nerek, ich kompleksowe leczenie oraz profilaktyka.

Kiedy należy udać się do nefrologa?

Na wizytę u nefrologa często zgłaszają się pacjenci skierowani przez lekarza innej specjalności, np. internistę czy lekarza rodzinnego. Wskazaniem są na ogół nieprawidłowe wyniki badań moczu. Zdarza się też, ze pacjenci zgłaszają się sami, zwłaszcza kiedy obserwują u siebie problemy z oddawaniem moczu. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty nefrologa? Jest to przede wszystkim:

  • częstomocz, czyli zbyt częste oddawanie moczu w dzień i/lub w nocy,
  • zmiana koloru moczu i/lub mocz z obecnością krwi (tzw. krwiomocz),
  • zmiana konsystencji moczu (mocz mętny),
  • zmiana zapachu moczu,
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • bóle w okolicach nerek,
  • nadmierne zmęczenie itp.

To oczywiście niejedyne objawy, które mogą świadczyć o problemach z nerkami. Nefrolog zleci badania moczu, a także – w razie potrzeby – inne badania diagnostyczne, które pomogą określić problem.

Nefrolog dziecięcy – na problemy z nerkami u dzieci

Nefrolog dziecięcy to wykwalifikowany i doświadczony specjalista, który zajmuje się problemami nerek stricte u dzieci. Jeśli więc zauważasz u swej pociechy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach z nerkami (problemach z oddawaniem moczu itp.) – koniecznie umów się z dzieckiem na wizytę u nefrologa dziecięcego.

W Unimedica wiemy, że dzieci to szczególnie wymagający pacjenci. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by każda wizyta przebiegała bezstresowo – zarówno dla dziecka, jak i jego rodzica.

Dobry nefrolog? Kraków i Unimedica!

Potrzebny Ci dobry, zaufany nefrolog prywatnie? Umów się na wizytę w Unimedica! W naszym centrum medycznym oferujemy Ci możliwość konsultacji u znanych i cenionych specjalistów z zakresu nefrologii. Nasi lekarze stale poszerzają swoją wiedzę, aby świadczyć usługi medyczne według najwyższych światowych standardów. Ich wieloletnie doświadczenie opiera się na połączeniu wiedzy z otwartym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta – które jest standardem w naszej placówce. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie i chętnie odpowiadamy na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!