Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Radioterapia

Radioterapia w Unimedica

Radioterapia (zwana niegdyś także curieterapią) kojarzy się przede wszystkim z leczeniem chorób nowotworowych. We współczesnej medycynie radioterapia wykorzystywana bywa jednak także do leczenia innych schorzeń (np. w terapii bólu w chorobach nowotworowych lub w przypadku niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym). I choć radioterapia budzi wiele obaw – w wielu przypadkach, gdy jej stosowanie jest uzasadnione, może przynieść znaczne korzyści w leczeniu, a nawet przyczynić się do całkowitego pokonania choroby nowotworowej. Zważywszy na fakt, iż radioterapia wykorzystywana jest najczęściej przy leczeniu chorób nowotworowych, mówi się o radioterapii onkologicznej.

Radioterapia to metoda powszechnie stosowana w onkologii – wykorzystywana jest u ok. 75% pacjentów onkologicznych, najczęściej w korelacji z innymi metodami leczenia (np. chemioterapią czy metodami chirurgicznymi). Nie każdy pacjent onkologiczny może być poddany radioterapii – o możliwości jej wdrożenia decyduje lekarz onkolog. Decyzja o zastosowaniu radioterapii poprzedzona jest zawsze szeregiem badań diagnostycznych, w celu wyeliminowania ewentualnego ryzyka oraz upewnienia się, czy nie ma wyraźnych przeciwwskazań do zastosowania tej metody.

Jak działa radioterapia i w jakich przypadkach się ją stosuje?

Radioterapia polega na leczniczym oddziaływaniu promieniowania jonizującego (fotonowego, elektronowego lub protonowego).Metoda ta polega na wykorzystaniu promieniowania w celu zniszczenia lub zahamowania wzrostu komórek nowotworowych. Promieniowanie może także zmniejszać objawy choroby nowotworowej (lub innych) łagodząc ból. Metoda ta stosowana jest zarówno w przypadku pierwotnego ogniska choroby nowotworowej, jak i przerzutów umiejscowionych w innych narządach i częściach ciała.

W praktyce adioterapia polega na skierowaniu strumienia promieniowania jonizującego na guz (ognisko nowotworu) lub określony fragment ciała. Obsługą urządzeń do radioterapii zajmuje się wykwalifikowany pracownik medyczny – radioterapeuta.

Sama radioterapia w trakcie jej wykonywania nie jest bolesna ani w żaden sposób nieprzyjemnie odczuwalna. I choć często mówi się także o jej skutkach ubocznych – w praktyce radioterapia może przynieść wiele dobrego dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Konsultacja z zakresu radioterapii: prywatnie i bez kolejek

Onkolog zalecił Ci radioterapię, ale chcesz uniknąć kolejek i długiego oczekiwania na terminy? Większość chorób, które wymagają leczenia za pomocą radioterapii, wymagają pilnego podjęcia kuracji. Dlatego rozwiązaniem jest radioterapia prywatnie. W Unimedica oferujemy Ci dostęp do wykwalifikowanych specjalistów u których umówisz się na konsultację z zakresu radioterapii. Godziny wizyt dostosowane są do Twoich potrzeb, planu dnia czy innych wizyt lekarskich. Szeroki dostęp do specjalistów w naszej placówce sprawia, że w tym samym miejscu możesz być zarówno pod opieką lekarza onkologa, jak i odbyć konsultację z zakresu radioterapii.

Radioterapia – Kraków: umów się na wizytę w Unimedica!

Szukasz radioterapeuty w Krakowie? Nie zwlekaj i jak najszybciej umów się w Unimedica – konsultacja z zakresu radioterapii jest jedną z wielu świadczonych przez nas usług medycznych. Skontaktuj się z nami najwygodniejszym dla Ciebie sposobem:

  • telefonicznie, pod numerem +12 626 08 08 lub +12 300 48 00,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej: recepcja@unicardia.pl,
  • poprzez nasz profil na Facebooku (w wiadomości prywatnej),
  • lub poprzez wygodny system umawiania wizyt online (przycisk u góry strony).

Masz pytania dotyczące radioterapii? Chętnie na wszystkie odpowiemy!

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!