Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Neuropsychologia

Neuropsychologia – najlepsi specjaliści w Unimedica

Neuropsychologia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, której intensywny rozwój nastąpił w XXI wieku, czyli przez ostatnie ok. 20 lat. Jest to dziedzina czerpiąca przede wszystkim z doświadczenia neurologii (wiedza na temat funkcjonowania mózgu i układu nerwowego), a także psychologii. Neuropsychologia opiera się także na doświadczeniu dziedzin takich jak psychiatria, neuropsychiatria, psychofizjologia czy neurobiologia. Jest to więc dziedzina złożona i obszerna – w której ciągle jeszcze brakuje doświadczonych lekarzy. Jeśli więc szukasz neuropsychologa – Kraków i Unimedica to zaufane miejsce, gdzie możesz skorzystać z porady znanych i cenionych specjalistów. Poznaj ich i umów się na wizytę!

Czym zajmuje się neuropsycholog?

Neuropsychologia to specjalistyczna dziedzina medycyny, która obejmuje w siebie wiedzę z zakresu neurologii (dziedziny badającej funkcjonowanie układu nerwowego) oraz psychologii. W praktyce neuropsychologia zajmuje się badaniem i opisywaniem relacji zachodzących pomiędzy układem nerwowym a procesami funkcjami poznawczymi człowieka. Neuropsychologia skupia się np. na uszkodzeniach mózgu lub zmianach w jego obrębie (np. po wypadku, urazie, wylewie itp.), aby wyjaśnić zaburzenia jego pracy, które mogą być dostrzegalne np. jako zmiany zachowania, problemy z pamięcią i koncentracją, afazje i problemy z mową, paraliże i problemy z pamięcią itp. Diagnoza neuropsychologiczna koncentruje się wiec wokół oceny procesów poznawczych takich jak: pamięć, koncentracja, mowa, myślenie, czy niektóre procesy emocjonalno-osobowościowe.

Neuropsychologia bada mózg i funkcjonowanie układu nerwowego głównie z perspektywy klinicznej. Pomoc i diagnoza neuropsychologa jest niezbędna, aby stwierdzić, czy np. zmiany w zachowaniu i trudności poznawcze u pacjenta wynikają ze zmian w obrębie tkanki mózgu (uszkodzeń, urazów itp.) czy też ich przyczyna jest czysto psychologiczna, wynikająca z pobudek czysto emocjonalnych. Dzięki temu konsultacja u neuropsychologa pomaga podjąć skuteczne leczenie i rehabilitacje. W wielu życiowych sytuacjach opinia neuropsychologa jest także konieczna np. przy określeniu stopnia niepełnosprawności pacjenta, na potrzeby spraw sądowych czy orzecznictwa rentowego ZUS.

W praktyce neuropsycholog pomaga w bardzo wielu sytuacjach takich jak np.:

  • urazy mózgu wyniku przebytych wypadków
  • guzy mózgu (oraz stany po operacjach neurochirurgicznych),
  • stan po wylewie/ udarze,
  • choroby zaburzające funkcjonowanie mózgu: np. choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane itp.,
  • zaburzenia mowy (afazje) itp.

W przypadku wystąpienia tego rodzaju urazów i chorób nie należy zwlekać z konsultacją u neuropsychologa. Wcześnie podjęte leczenie i terapia (rehabilitacja neuropsychologiczna) może w znacznym stopniu poprawić funkcjonowanie pacjenta i pomóc mu przezwyciężyć trudności poznawcze, z którymi się boryka.

Neuropsychologia: Kraków – umów się na wizytę „od ręki”

Potrzebny Ci zaufany i doświadczony neuropsycholog? Kraków i specjalistyczne centrum medyczne Unimedica to miejsce, w którym poczujesz, że jesteś dobrych rękach! Umów się na wizytę telefonicznie, mailowo, poprzez formularz rejestracji online lub za pośrednictwem Facebooka (pisząc wiadomość prywatną). Zapraszamy do kontaktu!

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!