Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!

Ginekologia i Położnictwo

Ginekologia i położnictwo – w trosce o kobiecość

Ginekolog to specjalista, z którym każda kobieta ma (a przynajmniej mieć powinna) w ciągu całego swojego życia wielokrotny kontakt – nawet wówczas, gdy nie wykazuje problemów zdrowotnych. Ginekolog, czyli lekarz od “spraw kobiecych” zajmuje się szerokim spektrum problemów z kobiecym układem rozrodczym, a także profilaktyką czy doborem metod antykoncepcji. Działem medycyny blisko powiązanym z ginekologią jest także położnictwo, czyli nauka obejmująca fizjologię ciąży, porodu oraz połogu (okresu poporodowego). Lekarz ginekolog obejmuje swoją opieką medyczną kobietę w każdym wieku – przez całe życie, po ukończeniu 18 lat, należy bowiem wykonywać profilaktyczne badania ginekologiczne (takie, jak choćby cytologia). Szczególnym czasem, w którym kobieta często i regularnie powinna korzystać z wizyt u lekarza ginekologa, jest okres ciąży (a także przygotowanie do ciąży i połóg).

Szukasz sprawdzonego i godnego zaufania ginekologa? Kraków i centrum medyczne Unimedica to przyjazne miejsce, w którym umówisz się na wizytę “od ręki” – bez kolejek i odległych terminów. Nasi specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa codziennie troszczą się o setki pacjentek, które wybrały profesjonalną opiekę medyczną w Unimedica.

Czym zajmuje się ginekologia?

Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Najczęstsze schorzenia i problemy, jakimi zajmuje się lekarz ginekolog, to m.in.:

 • zaburzenia miesiączkowania,
 • stany zapalne i infekcje pochwy,
 • choroby i dysfunkcje żeńskich narządów płciowych (np. zespół policystycznych jajników, endometrioza),
 • dobór metod antykoncepcji,
 • leczenie niepłodności,
 • nowotwory narządów rodnych (np. rak szyjki macicy, rak jajnika, mięśniaki macicy itp.)

To oczywiście niejedyne schorzenia, zaburzenia i problemy, jakie pomaga rozwiązać lekarz ginekolog. Ginekologia to jednak nie tylko choroby czy problemy kobiece, ale także kwestie związane z planowaniem rodziny, poczęciem, ciążą oraz porodem – dlatego ginekologia jest ściśle związana z położnictwem.

Kiedy należy odwiedzić ginekologa?

Każda zdrowa kobieta powinna odwiedzać ginekologa regularnie, najlepiej nie rzadziej niż raz w roku. Podczas takiej rutynowej wizyty należy przeprowadzić podstawowe badania kontrolne, do których należy m.in. cytologia. Pozwala ona wykazać zmiany w obrębie komórek szyjki macicy, które wskazywać mogą np. na stany zapalne i chorobowe, a także zmiany nowotworowe. Cytologia pomaga wykrywać niepokojące schorzenia w ich początkowym stadium rozwoju, kiedy na ogół nie dają jeszcze żadnych objawów. Z wiekiem częstotliwość zalecanych badań profilaktycznych wzrasta.

Rutynową, regularną  kontrolą ginekologiczną powinny być objęte kobiety w ciąży oraz stosujące antykoncepcję hormonalną. Jakie – ponadto – objawy powinny skłonić Cię do wizyty u ginekologa? Oto niektóre z nich:

 • zanik miesiączki lub zaburzenia jej wstępowania (nieregularne cykle, zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienia, bolesne miesiączki itp.),
 • planowanie ciąży i/lub problemy z płodnością,
 • ból, świąt, pieczenie, obrzęk itp. w okolicy narządów płciowych,
 • upławy, nieprawidłowa wydzielina z pochwy itp.,
 • bolesne współżycie,
 • podejrzenie ciąży itp.

Pamiętaj, że każda niepokojąca zmiana dotycząca objawów ze strony układu rozrodczego czy zmian cyklu miesiączkowego powinna być konsultowana z lekarzem. Ginekolog prywatnie w Unimedica to rozwiązanie, które zapewnia Ci maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, by zapewnić pacjentkom profesjonalną opiekę zgodną z najnowszymi standardami medycznymi. Chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania oraz dbamy o intymną, pełną empatii atmosferę podczas wizyt.

Ginekologia i położnictwo – Kraków

Szukasz dobrego ginekologa i/lub położnika w Krakowie? Ginekolog prywatnie w Unimedica to wygodne rozwiązanie, zarówno w nagłej potrzebie, jak i wówczas, gdy szukasz sprawdzonego lekarza na lata. Nasi specjaliści stale poszerzają wiedzę, uczestniczą w szkoleniach i sympozjach – wszystko po to, aby świadczyć usługi medyczne na najwyższym, światowym poziomie. Prócz wiedzy, stawiamy na doświadczenie – w Unimedica oferujemy dostęp do specjalistów z wieloletnią praktyką, których charakteryzuje otwarte i indywidualne podejście do każdej pacjentki.

Ginekolog: prywatnie i bez kolejek. Jak umówić wizytę w Unimedica?

Unimedica z siedzibą przy ulicy Kluczborskiej 17 (II i III piętro)to sprawdzona placówka, w której czekają na Ciebie doświadczeni lekarze ginekolodzy i ginekolodzy-położnicy. Umówienie wizyty jest bardzo proste i zajmuje zaledwie chwilkę – bez zbędnych formalności. Możesz to zrobić wybranym przez siebie sposobem:

 • telefonicznie, pod numerem +12 626 08 08 lub +12 300 48 00,
 • mailowo: recepcja@unicardia.pl,
 • za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku,
 • lub poprzez wygodny system umawiania wizyt online (przycisk u góry strony).

Masz pytania? Chętnie na wszystkie odpowiemy! Skontaktuj się z nami dowolnym z powyższych sposobów!

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!